بیست و پنجمین شماره فصلنامه دانش آزمایشگاهی ایران منتشر شد

فصلنامه دانش آزمایشگاهی ایران

 

در نسخه بهار 98 فصلنامه دانش آزمایشگاهی ایران که به همت شبکه آزمایشگاهی تهیه و منتشر می‌شود، علاوه بر معرفی یک استاندارد تخصصی آزمایشگاهی، چهار مقاله تخصصی نیز ارایه شده است.همچنین در این شماره، گزارشی از حمایت‌ها و طرح‌های یارانه خدمات آزمایشگاهی ارایه شده در باشگاه مشتریان شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، منتشر شده است.

«راهنمای استاندارد برای تصحیح اثرات بین عنصری در آنالیز به روش طیف‌سنجی پرتو ایکس»، عنوان استاندارد شماره ASTM: E1361-02 (2014) است که مقدمه‌ای برای روش‌های ریاضی تصحیح اثرات بین عنصری (ماتریس) در تجزیه کمی به روش طیف‌سنجی پرتو ایکس است و تنها اثرات بین عنصری در نمونه‌هایی با ترکیب شیمیایی همگن را شرح می‌دهد. شماره 25 فصلنامه دانش آزمایشگاهی ایران، این استاندارد را برای آزمایشگاه‌های ارایه کننده خدمات طیف‌سنجی پرتو ایکس معرفی می‌کند.

تضمین کیفیت به عنوان بخشی از مدیریت کیفیت تعریف می‌شود که بر حصول اطمینان در رابطه با برآورده کردن الزامات کیفیت تمرکز دارد؛ دیگر بخش‌های آن، برنامه ریزی کیفیت، کنترل کیفیت و بهبود کیفیت هستند. این موارد برای تمام فعالیت‌های اقتصادی در ارتباط با محصولات، خدمات و رویه های دربردارنده امور ارزیابی انطباق، حائز اهمیت است.

در نسخه بهار 98 این فصلنامه، مقاله‌ای با عنوان « نیازهای آموزشی به منظور درک تضمین کیفیت» ارایه شده است که تلاش می‌کند اهمیت آموزش و آگاهی برای درک جنبه‌های مختلف تضمین کیفیت توسط تمام طرفین را به تصویر بکشد تا آن‌ها بدانند دنبال چه چیزی هستند، چه میزان انطباق با الزامات استاندارد انجام شده است و چگونه ارزیابی انطباق تایید می‌شود.

فصلنامه دانش آزمایشگاهی ایران از سوی شبکه آزمایشگاهی و به صورت کاملا الکترونیک منتشر می‌شود و در نسخه‌های مختلف، از طریق پایگاه اینترنتی www.IJLK.ir در دسترس علاقمندان قرار می‌گیرد.

  • تاریخ انتشار : 2019-06-27
  • دیدگاه ها : بدون دیدگاه
  • تعداد بازدید : 254 بازدید
  • دسته مورد نظر : اخبار

پست های مرتبط را نیز بخوانید

ارسال دیدگاه جدید