آنالیز ICP

  • آنالیز ICP
  • نمونه کار و مشخصات دستگاه
  • تعرفه خدمات

 

آنالیز ICP-OES

اسپکترومتری نشری پلاسمای جفت شده القایی (ICP-OES) یکی از مهمترین روش‌های دستگاهی آنالیز عنصری است. از این روش می‌توان برای اندازه‌گیری حدود 70 عنصر از جدول تناوبی با حدود تشخیص در حد ppm در نمونه‌های مختلفی مانند نمونه‌های خاک، آب، فلزات، سرامیک‌ها و نمونه‌های آلی استفاده کرد. اساس این روش برانگیختگی الکترون‌های عناصر مختلف در محیطی به نام پلاسما و نشر نور بعد از حالت آسایش الکترونی است و به دلیل تطبیق‌پذیری و تکرارپذیری، می‌توان نتایجی با دقت و صحت بالا به دست آورد. یکی از مزایای مهم این روش تکرار پذیری بالا و نیز امکان اندازه‌گیری همزمان چند عنصر با هم می‌باشد.

ICP-OES قابليت شناسايي و اندازه گيري 75 عنصري شامل فلزات سنگين از قبيل Hg, Pb, Zn, Cu, Cd, Cr و عناصر قليايي و قليايي خاكي مانند: Li, Na, K, Ca, Mg را در محدوده وسيعي از غلظت با حد تشخيص ppb و … به طور همزمان را دارد.

آنالیز ICP-MASS

طیف‌سنجی جرمی پلاسمای جفت‌شده القایی ( Inductively coupled plasma mass spectrometry) (اختصاری|ICP-MS) نوعی طیف‌سنجی جرمی است که برای ارزیابی و شناسایی فلزها و برخی نافلزها تا غلظت‌هایی در حدود ppb کارایی دارد. این تکنیک در مقایسه با طیف‌بینی جذب اتمی، دارای دقت، حساسیت و سرعت بیشتری است.روش‌هایی چون پراکندگی دینامیک نور، طیف‌سنجی مرئی-فرابنفش و میکروسکوپ الکترونی عبوری، وقت‌گیر و پر هزینه بوده و اطلاعات کافی درباره ساختار نانو مواد نمی‌دهند. اما طیف سنجی جرمی توانایی آنالیز همزمانی چند عنصر، حد تشخیص پایین و دامنه خطی زیاد را داشته و روش مناسبی برای اندازه گیری نانوذرات مختلف از جمله نانوذرات معدنی است.

 

کاربردهای ICP-OES :

-زمين شناسي: اندازه گيري عناصر در نمونه هاي خاك، سنگ و رسوبات آبراهي.
-زيست محيطي: اندازه گيري عناصر فلزي در مقادير بسيار كم در نمونه هاي آبي، غذايي، گياهي، جانوري، خاك و رسوبات.
-زيستي- باليني: اندازه گيري عناصر فلزي در نمونه هاي باليني، فرآورده هاي خوني،و بافت ها.
-باستان شناسي: اندازه گيري عناصر در نمونه هاي باستاني.
-صنعت: اندازه گيري فلزات در پساب ها و لجن هاي صنعتي.

آزمایشگاه بیم گستر تابان آماده ارائه خدمات  آزمون ICP-OES و آزمون ICP-MS می باشد.

جهت تسهیل در ارسال نمونه ها خواهشمند است به نکات زیر توجه فرمائید.
-به دلیل تنوع ماتریس(بخش اصلی تشکیل دهنده نمونه) نمونه ها و همچنین عدم دایجسشن یکنواخت، پذیرش نمونه های دارای ماتریس خاک و آب جهت آنالیز ICP به صورت قطعی انجام می گردد و در مورد نمونه های دارای ماتریس سنتزی از قبیل کاتالیست ، آلیاژ ، انواع محلول های آلی و …پذیرش نمونه ها با هماهنگی با کارشناس فنی انجام می گردد.


توجه : خواهشمند است قبل از ارسال نمونه های خود به آزمایشگاه تابان ، فرم مخصوص هر آنالیز را از بخش فرم ها دانلود نمایید و پس از تکمیل آن به همراه نمونه ها به آدرس آزمایشگاه ارسال نمایید .

 

 

مشخصات دستگاه ICP

کمپانی سازنده  : AGILENT

مدل دستگاه : ICP-7900

کشور سازنده : آمریکا

نمونه جواب

یک نمونه جواب کامل که در آزمایشگاه تابان انجام شده در زیر آورده شده است .

 

آنالیز ICP-OES تک عنصره60,000 تومان
آنالیز ICP-OES دو عنصره100,000 تومان
آنالیز ICP-OES سه تا پنج عنصره130,000 تومان
آنالیز ICP-OES  همه عناصر قابل شناسایی180,000 تومان
آماده سازی ICP-OES (هضم)رایگان
آنالیز ICP-MASS تک عنصره80,000 تومان
آنالیز ICP-MASS دو عنصره120,000 تومان
آنالیز ICP-MASS سه تا پنج عنصره180,000 تومان
آنالیز ICP-MASS  همه عناصر قابل شناسایی250,000 تومان
آماده سازی ICP-MASS (هضم)رایگان