آنالیز زاویه تماس

 

  • آنالیز contact angle – زاویه تماس
  • نمونه کار و مشخصات دستگاه
  • تعرفه خدمات

معرفی تست  زاویه تماس – contact angle

آنالیز contact angle – زاویه تماس

با استفاده از آنالیز زاویه تماس می‌توان میزان آبدوستی، آبگریزی، اثرات فوتوکاتالیستی و خواص خودتمیز شوندگی سطح را بررسی کرد. اندازه‌گیری زاویه تماس  با قطره  (حدود 4 میکرولیتر) توسط سیستمی مجهز به یک دوربین CCD با قابلیت عکس‌برداری از قطره و دارای نرم افزار سنجش زاویه تماس قطره با سطح مورد نظر انجام می شود.

برای هر نمونه سه عدد مربوط به زاویه تماس قطره آب بر روی سطح به همراه عکس آنها گزارش می­شود.

نمونه‌ها در آنالیز زاویه تماس یا contact angel باید به صورت تخت و مسطح باشند (مانند لایه‌های نازک روی سطح شیشه). ابعاد نمونه‌ها بهتر است از 1 در 2 سانتیمتر بزرگ‌تر باشند و از 5 در 5 سانتیمتر کوچکتر باشد.  این آنالیز برای نمونه های پودری مناسب نیست، در صورت اضطرار نمونه بصورت قرص باید آماده سازی شود.

اگر زاویه تماس کمتر از ۱۰ درجه باشد نمونه ابر آبدوست، اگر زاویه تماس بین ۱۰ تا ۹۰ درجه باشد نمونه آبدوست، اگر زاویه تماس بین ۹۰ تا ۱۲۰ باشد نمونه آبگریز و اگر زاویه تماس بیشتر از ۱۲۰ درجه باشد نمونه ابر آبگریز نامیده می‌شود.

 

شرایط پذیرش نمونه:
– اندازه نمونه ها حداقل 1 در 2 سانتیمتر و حداکثر 5 در 5 سانتیمتر باشد .به صورت معمول 3 قطره بر روی هر نمونه قرار داده می شود.
– ضخامت (ارتفاع) نمونه ها حداکثر 25 میلی متر.
– امکان اندازه گیری برای نمونه های با ابعاد دیگر و یا با سیالی غیر از آب تنها با هماهنگی قبلی وجود دارد. در صورتی که سیال محلول در آب نباشد، هزینه سرنگ استفاده شده نیز در تعرفه تست محسوب می گردد.
– نمونه ها حتی المکان باید دارای سطح تخت باشند.
– امکان اندازه گیری برای نمونه هایی که در آب (یا سیال مورد نظر) حل شده یا تغییر شکل بدهند وجود ندارد.
– برای هر نمونه زوایای تماس اندازه گیری شده (خروجی نرم افزار پردازش تصویر) و تصویر قطره روی سطح ارائه می شود.

آزمایشگاه بیم گستر تابان آماده ارائه خدمات آزمون contact angle زاویه تماس می باشد.

 

مشخصات دستگاه :

کمپانی سازنده : JIKAN
مدل دستگاه : CAG-20 SE

نمونه کار :

در این تست چهار میکرولیتر آب مقطر بر روی نمونه چکانده شده و زاویه تماس 142 درجه قرائت شده است  و با توجه به اینکه زاویه خوانده شده بالاتر از 120 درجه است این پوشش ابرآبگریز محسوب می گردد

آنالیز زاویه تماس – contact angle

آنالیز زاویه تماس استاتیک برای سه نقطه300,000 تومان