آنالیز NMR

  • آنالیز NMR
  • نمونه کار و مشخصات دستگاه
  • تعرفه خدمات

 

آنالیز NMR (رزونانس مغناطیس هسته)

معرفی آنالیز NMR

طيف سنجي رزونانس مغناطيسی هسته‌ NMR یا اسپکتروفتومتر رزونانس مغناطيسی هسته‌ NMR از جمله تجهیزات آزمایشگاهی است که برای تعیین خواص مغناطیسی برخی از هسته ها مانند کربن و هیدروژن استفاده می شود. در واقع با استفاده از اسپکترومتر رزونانس مغناطيسی هسته‌ NMR می‌توان خواص فیزیکی و شیمیایی اتم‌ها یا مولکو‌ل‌ها را مشخص کرد. اسپکتروسکوپی رزونانس مغناطيسی هسته‌ NMR متکی بر تشدید مغناطیسی هسته است و می‌تواند اطلاعاتی درباره ساختار، دینامیک، حالت واکنش و محیط شیمیایی مولکول‌ها ارائه دهد. استفاده رایج طيف سنج رزونانس مغناطيسی هسته‌ NMR در شناسایی ساختار ترکیبات آلی یا ویژگی‌های مولکول‌های آلی است.

بدون تردید پرکاربردترین تجهیزات اسپکتروسکوپی برای تشخیص ساختار مولکول های آلی طيف سنجي رزونانس مغناطيسی هسته‌ NMR می باشد. اسپکتروفتومتر تشدید مغناطيسی هسته‌ NMR جهت تعیین ساختار انواع ترکیبات آلی، آلی-معدنی، پلیمر و … با سرعت بسیار بالا استفاده شود. اسپکترومتر تشدید مغناطيسی هسته‌ NMR در صنایع شیمیایی، داروسازی و پلیمری كاربرد گسترده ای دارد. امروزه طیف سنجی تشدید مغناطیسی هسته NMR دوبعدی نیز به یکی از قدتمند ترین ابرازها در آزمایشگاه های دارویی و بیوشیمی تبدیل شده است.

 

کاربردهای آنالیز NMR

  • شناسایی ساختار ترکیبات آلي، معدني و زيستي
  • تعيين گروههای عاملی در يک مولکول
  • مطالعه رفتار ماکرومولکولهای زيستی نظير پروتئين ها
  • آناليز نمونه های نفتی
  • آناليز نمونه های غذايی، داروئی
  • مطالعه ترموديناميكي واكنش‌هاي مختلف

 

شرایط آنالیز NMR در آزمایشگاه تابان

نمونه‌های پودری جهت طیف 19FNMR ، 1HNMR و 31PNMR به میزان 5 تا 10 میلی‌گرم موردنیاز است که این مقدار باید در 0.5 تا 0.7 سی‌سی از حلال دوتره به طور کامل حل شود ولی اگر نمونه به صورت مایع باشد یک قطره نیز کافیست. نمونه‌های موردنظر باید کاملاً خشک و عاری از هرگونه حلال عادی (غیر دوتره) باشند.

نمونه‌های پودری جهت طیف 13CNMR به میزان 30 تا 40 میلی‌گرم موردنیاز است که این مقدار باید در 0.5 تا 0.7 سی‌سی از حلال دوتره به طور کامل حل شود ولی اگر نمونه به صورت مایع باشد سه تا چهار قطره نیز کافیست. نمونه‌های موردنظر باید کاملاً خشک و عاری از هرگونه حلال عادی (غیر دوتره) باشند.

برای کلیه تست ها امکان استفاده از حلال های Acetone ، D2O ، CDCL3 ، DMSO وجود دارد .

بعد از انجام تست NMR ، علاوه بر فایل PDF طیف نمونه ، فایل خام نتایج برای متقاضی ارسال می گردد تا امکان بررسی تخصصی طیف NMR برای متقاضی میسر باشد . برای دانلود نرم افزار mestrenova اینجا کلیک کنید.

 

آزمایشگاه بیم گستر تابان آماده ارائه خدمات آنالیز H-NMR ،آنالیز C-NMR و شیفت و انتگرال گیری  می باشد.


توجه : خواهشمند است قبل از ارسال نمونه های خود به آزمایشگاه تابان ، فرم مخصوص هر آنالیز را از بخش فرم ها دانلود نمایید و پس از تکمیل آن به همراه نمونه ها به آدرس آزمایشگاه ارسال نمایید .

 

مشخصات دستگاه NMR

کمپانی سازنده  :VARIAN

مدل دستگاه : Inova 500MHz H   –    125MHz C

کشور سازنده :آمریکا

نمونه جواب

یک نمونه جواب کامل که در آزمایشگاه تابان انجام شده در زیر آورده شده است .

 

آنالیز  H-NMR3,000,000 ریال علی الحساب
آنالیز C-NMR4,000,000 ریال علی الحساب
شیقت و انتگرال گیری1,500,000 ریال
برای کلیه تست های بالا امکان استفاده از حلال های Acetone ، D2O ، CDCL3 ، DMSO وجود دارد .