آنالیز Texture

  • آنالیز Texture
  • نمونه کار
  • تعرفه خدمات

 

آنالیز Texture

یکی از کاربردهای دستگاه های XRD  آنالیز texture می باشد . توزیع غیر تصادفی صفحات و ارجحیت جهتی خاص در نمونه باعث تغییر شدت قله‌ها می‌شود. به این توزیع غیر تصادغی صفحات، بافت (texture) می‌گویند. با مقایسه شدت قله‌ها با حالت کاملاً تصادفی می‌توان به توزیع غیر تصادفی صفحات دست یافت. بافت در خصوصیات مکانیکی همچون کشش ومقاومت تاثیر زیادی دارد.

قبل از تست Texture  ابتدا بایستی از نمونه آنالیز XRD نرمال گرفت . بعد از آن بایستی مشخص شود که بر روی کدام یک از پیک های ایجاد شده بایستی کار کرد . به این کار اصطلاحا انتخاب صفحه یا hkl گفته می شود . بعد از انتخاب پیک هدف با برنامه ریزی برای دستگاه با زوایای مختلف در تمامی جهت ها در زاویه مورد نظر طیف گرفته می شود و با مقایسه شدت پیک ها و به کمک نرم افزار قدرتمند PHILIPS TEXTURE امکان حصول نتیجه برای صفحه مورد نظر میسر خواهد شد .

آزمایشگاه تابان آمادگی خود را برای پذیرش نمونه های آنالیز Texture اعلام می نماید. همچنین امکان ارائه نتایج ODF و pole figure نیز میسر می باشد.

توجه : خواهشمند است قبل از ارسال نمونه های خود به آزمایشگاه تابان ، فرم مخصوص هر آنالیز را از بخش فرم ها دانلود نمایید و پس از تکمیل آن به همراه نمونه ها به آدرس آزمایشگاه ارسال نمایید .

 

 

 

مشخصات دستگاه :

نام دستگاه : پراش اشعه ایکس (XRD)
کمپانی سازنده : PHILIPS
مدل دستگاه : PW1730
کشور سازنده : هلند

نمونه کار :

نمونه مس – pole figure
آنالیز Texture به ازای هر صفحه (hkl)450,000 تومان