آنالیز DLS و پتانسیل زتا

  • آنالیز DLS
  • نمونه کار و مشخصات دستگاه
  • تعرفه خدمات
 

آزمون DLS

پراکندگی نور دینامیکی روشی فیزیکی است که برای تعیین توزیع ذرات موجود در محلول ها و سوسپانسیون استفاده می شود. این روش غیرمخرب و سریع برای تعیین اندازه ذرات در محدوده چند نانومتر تا میکرون به کار می رود. در فناوری های اخیر، ذراتی با قطر کمتر از نانومتر نیز با این روش قابل اندازه گیری هستند. این روش به برهمکنش نور با ذره بستگی دارد. نور پراکنده شده بوسیله نانوذرات موجود در سوسپانسیون با زمان تغییر می کند که می تواند به قطر ذره ارتباط داده شود.

تفرق نور پویا

روش پراکنـدگی دینامیـکی نور  یا تفرق نور پویا که اصطلاحا DLS نامیده می‌شود یکی از روش‌های مناسب برای تعیین توزیع ابعاد ذرات است. در این روش، از روی حرکت براونی ذرات در فاز سیال می توان توزیع ابعاد ذرات در یک محلول را مشخص کرد. این برای تعیین توزیع اندازه ذرات، حرکت براونی ذرات مورد آزمایش را اندازه‌گیری می‌کند. اندازه‌گیری حرکت براونی ذرات بوسیله محاسبه میزان نوسانات در شدت پرتوهای نور متفرق شده توسط ذرات تعیین می‌گردد. این دستگاه از روی تغییرات الگوی نقطه‌ای که به صورت کم‌نور شدن و پر‌نور شدن نقاط تیره و روشن است، می‌تواند تغییرات شدت پرتوهای نور متفرق شده توسط ذرات را محاسبه کند که تعیین شدت تفرق پرتوهای نور، به اندازه‌گیری حرکت براونی ذرات منتهی می‌شود.

سرعت حرکت براونی ذرات با اندازه آنها در ارتباط است (‌معادله استوک – انیشتین)، به‌طوری‌که حرکت براونی ذرات بزرگ‌تر، آرام‌تر از حرکت براونی ذرات کوچک‌تر است. پس هر چه ذراتی که مورد آزمایش قرار می‌گیرند بزرگ‌تر باشند، شدت نوسانات و یا تغییرات الگوی نقطه‌ای آنها نیز آرام‌تر است و در نتیجه شیب نمودار نزولی همبستگی در این ذرات در محدوده زمانی مشخص، با شیب کند‌تری سقوط می‌کند.

با استفاده از الگوریتم‌های بدست آمده از نرخ شیب نزولی نمودار همبستگی، این دستگاه می‌تواند توزیع اندازه ذرات مورد آزمایش را بر حسب شدت نور متفرق شده از ذرات ارائه دهد

 

شرایط پذیرش نمونه DLS در آزمایشگاه تابان

۱- نمونه‌ها باید به صورت محلول در دیسپرسانت‌های آب، اتانول یا استون به آزمایشگاه تحویل داده شود.

۲- نمونه باید حداقل 2 میلی‌لیتر باشد.

۳- نمونه نباید کاملا تیره باشد (پرتو لیزر بایستی از آن عبور کند)

۴-چگونگی آماده‌سازی نمونه بایستی توسط متقاضی به آزمایشگاه تابان اطلاع داده شود که این کار باید در فرم پذیرش نمونه با دقت نوشته شود. در غیراینصورت آزمایشگاه مختار است براساس صلاحدید خود نسبت به آماده‌سازی نمونه اقدم کند و هیچ اعتراضی از سوی متقاضی مبنی بر عدم اعمال روش مناسب برای آماده‌سازی پذیرفته نمی‌شود.

۴- امکان انجام تست DLS با محلول‌های خورنده ، pHهای بسیار اسیدی یا قلیایی فراهم نمی باشد.


برای آشنایی با اساس آنالیز DLS ویدئوی زیر را مشاهده نمائید :

  • مشاهده این ویدئو فقط از IP های ایران قابل انجام است .لطفا VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

آزمایشگاه بیم گستر تابان آماده ارائه خدمات آزمون DLS می باشد.


توجه : خواهشمند است قبل از ارسال نمونه های خود به آزمایشگاه تابان ، فرم مخصوص هر آنالیز را از بخش فرم ها دانلود نمایید و پس از تکمیل آن به همراه نمونه ها به آدرس آزمایشگاه ارسال نمایید .

 

مشخصات دستگاه :

کمپانی سازنده : Horiba
مدل دستگاه :SZ100
کشور سازنده : ژاپن

نمونه کار :

 

آنالیز DLS350,000 تومان
پتانسیل زتا350,000 تومان
آنالیز DLS و پتانسیل زتا700,000 تومان
ارایه  گزارش اضافی DLS (بر حسب Number %  و  یا Volume %)75,000 تومان