آنالیز Grazing

  • آنالیز Grazing
  • تعرفه خدمات
  • نمونه کارها و مشخصات دستگاه

 

 

آنالیز Grazing


برای بدست آوردن اطلاعات دقیق در رابطه با پوشش های لایه نازک از تست Grazing  استفاده می گردد .

آنالیز XRD نرمال برای لایه های 200 الی 1000 نانومتر، پیک هایی با شدت بالا از زیر لایه و پیک های ضعیفی از لایه در اختیار ما قرار می دهد.برای رفع این مشکل از آزمون Grazing  استفاده می گردد . در این روش اشعه ایکس با زاویه ای زیر 5 درجه  به نمونه برخورد می کند که این زاویه در طول آنالیز ثابت خواهد ماند و تنها دتکتور دستگاه عملیات اسکن را انجام میدهد.با توجه به زاویه کم برخورد اشعه به نمونه، عمق نفوذ اشعه در نمونه کمتر خواهد شد و اطلاعات مفیدی از لایه مورد نظر را در اختیار قرار خواهد داد. در آزمایشگاه تابان به شکل پیش فرض زاویه تابش روی 4 درجه تنظیم می گردد.

لازم به ذکر است بررسی پوشش های زیر 200 نانومتر ممکن است در آنالیز Grazing ممکن نباشد .

 

در آزمایشگاه تابان بسته به نوع پوشش و ضخامت آن از زوایای ورودی متفاوتی استفاده می شود که امکان حصول جواب با بالاترین رزولوشن امکان پذیر گردد.

بیم گستر تابان آماده ارائه آنالیز XRD به روش Grazing  می باشد .
توجه : خواهشمند است قبل از ارسال نمونه های خود به آزمایشگاه تابان ، فرم مخصوص هر آنالیز را از بخش فرم ها دانلود نمایید و پس از تکمیل آن به همراه نمونه ها به آدرس آزمایشگاه ارسال نمایید .

آنالیز Grazing450,000 تومان

مشخصات دستگاه :

نام دستگاه : XRD

کمپانی سازنده : PHILIPS

مدل دستگاه : PW1730

کشور سازنده : هلند

step size=0.05 deg

Time Per Step=1 s

ولتاژ=40kV جریان=30mA

نمونه کار :

در شکل زیر دو طیف مربوط به یک نمونه در دو حالت نرمال و Grazing مشاهده می شود . در طیف شماره 1 که در حالت نرمال گرفته شده پیک های مربوط به پوشش و زیرلایه با هم مشاهده می شود در صورتیکه در طیف شماره 2 که در حالت Grazing گرفته شده اثر زیر لایه از بین رفته و تنها پیک های مربوط به پوشش مشاهده شده است .