آنالیز FTIR

آزمون FTIR

آنالیز FTIR مخفف عبارت تبدیل فوریه ی مادون قرمز است که یکی از روش های جدید طیف سنجی با مادون قرمز می باشد. در طیف سنجی مادون قرمز، پرتو IR به نمونه برخورد می کند.

طیف FTIR

تعدادی از پرتوهای مادون قرمز توسط نمونه جذب شده و تعدادی نیز از ان عبور می کنند. در نتیجه طیف ها، جذب و عبور IR توسط مولکول های نمونه را نشان می دهند. مشابه اثر انگشت هیچ دو مولکولی با ساختار مشابه طیف مادون قرمز مشابهی تولید نمی کنند و همین طیف سنجی مادون قرمز را برای انواع مختلفی از آنالیزها مناسب می سازد.

اطلاعات به دست آمده از آنالیز FTIR:
-شناسایی مواد ناشناخته
– تعیین غلظت و کیفیت نمونه

 

 

مزایای تست FTIR :

۱- سرعت : به دلیل اندازه گیری هم زمان تمام فرکانس ها اندازه گیرهای FT-IR در چند ثانیه انجام می شود.
۲-  حساسیت: حساسیت FT-IR بالاست. آشکارسازهای مورد استفاده بسیار حساس بوده و عملکرد اپتیکی بالایی دارند که باعث می شود پارازیت های به وجود امده بسیار کاهش یابد.
۳-  عملکرد مکانیکی ساده: آینه ی متحرک در تداخل سنج تنها قسمت متحرک دستگاه می باشد. بنابراین احتمال ازکارافتادگی مکانیکی دستگاه بسیار کم است.
۴-  کالیبراسیون ذاتی: این وسیله از لیزر HeNe به عنوان استاندار کالیبراسیون داخلی استفاده می کند که هیچگاه نیاز به کالیبره کردن توسط استفاده کننده ندارد.

آنالیز FTIR و تفسیر طیف FTIR

در آزمایشگاه تابان آنالیز FTIR و آنالیز ATR انجام می گردد. . نمونه های پودری ، مایع و بالک در تست FTIR قابل پذیرش می باشند . با توجه مجهز بودن آزمایشگاه بیم گستر تابان به جدیدترین کتابخانه FTIR کشور ، امکان تحلیل آنالیز FTIR و تحلیل آنالیز ATR میسر می باشد .


توجه : خواهشمند است قبل از ارسال نمونه های خود به آزمایشگاه تابان ، فرم مخصوص هر آنالیز را از بخش فرم ها دانلود نمایید و پس از تکمیل آن به همراه نمونه ها به آدرس آزمایشگاه ارسال نمایید . 

 

مشخصات دستگاه :

نام دستگاه : FTIR

کمپانی سازنده : Thermo

مدل دستگاه : AVATAR

کشور سازنده : آمریکا

نمونه جواب :

گراف زیر یک نمونه از جواب نمونه های FTIR با گزارش به صورت عبوری (Transmittance) می باشد. امکان ارایه گزارش به صورت جذبی ، انجام آنالیز انعکاسی (ATR)  ، مشخص نمودن محل پیکها و نیز تفسیر نتایج FTIR (صرفا شناسایی ترکیبات مجهول) فراهم می باشد .

آنالیز FTIR در بازه 400 تا 4000 نمونه پودری و محلول های غیر آبی350,000 تومان
آنالیز ATR در بازه 600 تا 4000 نمونه بالک و فیلم و لایه نازک350,000 تومان
آنالیز FTIR در بازه 400 تا 4000 نمونه محلول های آبی500,000 تومان
آنالیز FTIR در بازه 200 تا 4000 نمونه پودری و محلول های آبی و غیر آبی500,000 تومان
آنالیز FTIR در بازه 50 تا 8000 نمونه های پودری (به تعداد نمونه بستگی دارد)تماس بگیرید
تحلیل نتایج (صرفا جستجوی کتابخانه ای)200,000 تومان