آنالیز AFM

  • آنالیز AFM
  • نمونه کار و مشخصات دستگاه
  • تعرفه خدمات

آزمون AFM

امروزه Atomic force microscopy که به اختصار AFM نامیده می شود بعنوان یکی از تجهیزات محبوب در اندازه گیری پستی و بلندی سطوح (توپوگرافی) و تصویربرداری دو و سه بعدی از سطوح با قدرت تفکیک اتمی بشمار می آید.

این میکروسکوپ با استفاده از سوزنی(Probe)  متصل به تیرک (Cantilever) که در حالت ایده آل در نوک آن تنها یک اتم جای می‌گیرد، با ثبت نیروهای میان نوک سوزن و نمونه می تواند خواصی از نمونه‌های مورد آنالیز را به صورت غیر مستقیم ارائه ‌دهد، این نیروهای می‌توانند از انواع مختلف نیروهای واندروالسی، کووالانسی، الکترواستاتیکی، اصطکاکی، الکتریکی، مغناطیسی، چسبندگی، موئینگی و… باشند که بسته به وجود این نیروها و فاصله سوزن تا سطح نمونه حالت‌های بررسی به سه صورت تماسی، غیر تماسی و ضربه‌ای تقسیم‌بندی می‌شوند .

 

 

 

تست AFM

در آزمایشگاه بیم گستر تابان تصویربرداری با دستگاه AFM  در سه مد کاری تماسی، غیر تماسی و شبه تماسی انجام می شود.تصویربرداری شامل 3 پنجره اصلی 10، 5 و 1 میکرون می باشد و به ازای هر نمونه 6 تصویر شامل 3 تصویر دوبعدی و 3 تصویر سه بعدی ارائه می شود.

تصویربرداری در بازه 10 الی 100 میکرون و همچنین زیر 1 میکرون ملزم به هماهنگی با آزمایشگاه و برآورد هزینه می باشد.
آزمایشگاه بیم گستر تابان توانایی تحلیل تصاویر بدست آمده و محاسبه پارامترهای همچون Ra و Rq   با نرم افزار SPIP را نیز دارد.


توجه : خواهشمند است قبل از ارسال نمونه های خود به آزمایشگاه تابان ، فرم مخصوص هر آنالیز را از بخش فرم ها دانلود نمایید و پس از تکمیل آن به همراه نمونه ها به آدرس آزمایشگاه ارسال نمایید . 

 

مشخصات دستگاه :

نام دستگاه : میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM)

کمپانی سازنده : BRUKER

مدل دستگاه : ICON

کشور سازنده : آمریکا

نمونه جواب :

در شکل زیر نمونه تصویر دو بعدی و سه بعدی AFM نشان داده شده است.

تصویر برداری با یکی از سه مد تماسی، غیر تماسی و شبه تماسی
(شامل پنجره های 1، 5، 10 میکرون)
100,000 تومان
تحلیل با نرم افزار SPIP (محاسبه Ra ،Rq   و …)50,000 تومان