آنالیز BET

  • آنالیز BET
  • نمونه کار و مشخصات دستگاه
  • تعرفه خدمات و شرایط پذیرش نمونه

 

اندازه گیری تخلخل سنجی جذب و واجذب با آنالیز BET  

معرفی آنالیز BET

آزمون BET برای اندازه گیری مساحت ویژه و چگالی نانو لوله ها استفاده می شود.

اندازه‌گیری دقیق مساحت سطح و تخلخل در بسیاری از کاربردها مانند کاتالیست‌ها، نانو جاذب‌ها،مواد دارویی و همچنین در نانو ساختارهایی نظیر نانو ذرات فلزی، نانو لوله‌ها، نانو الیاف و … از اهمیت بالایی برخوردار است.

از بین روش‌های مورد استفاده در تعیین میزان تخلخل، روش BET که مبتنی بر جذب می‌باشد بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در این روش یک لایه کامل از مولکول‌های ماده جذب شونده روی سطح بوجود می‌آید.

 

با دانستن ضخامت متوسط یک مولکول می‌توان سطحی که یک مولکول اشغال می‌کند را محاسبه نمود و براساس میزان ماده جذب شده، مساحت سطح کل نمونه را اندازه‌گیری کرد. این سیستم بر اساس تئوری BET  و همچنین مقادیر اندازه‌گیری شده جذب و واجذب ماده می‌تواند سطح ویژه، قطر ،حجم و توزیع سایز حفره‌های ماده را محاسبه نماید.

 

آنالیز BET بر اساس سنجش حجم گاز نیتروژن جذب و واجذب شده توسط سطح ماده در دمای ثابت نیتروژن مایع ( 77 درجه کلوین) کار می‌کند.

در تست BET ، پس از قرار گرفتن سلول حاوی نمونه مورد نظر در مخزن نیتروژن مایع، با افزایش تدریجی فشار گاز نیتروژن در هر مرحله میزان حجم گاز جذب شده توسط ماده محاسبه می‌شود. سپس با کاهش تدریجی فشار گاز میزان واجذب ماده اندازه‌گیری می‌شود و در نهایت نمودار حجم گاز نیتروژن جذب و واجذب شده توسط ماده در دمای ثابت رسم می‌شود.

در شکل زیر روند افزایش فشار گاز برای پر شدن حفرات در مرحله جذب adsorbtionنشان داده شده است .

 

روش اندازه‌گیری این سیستم هیچ‌گونه آسیبی به ماده وارد نمی‌کند و برای نمونه‌های پودری بسیار مناسب است.

فرآیند Degassing

جهت آماده‌سازی و خشک‌کردن مواد قبل از اندازه‌گیری و حذف بخارآب، دی اکسید کربن و یا سایر مولکولهایی که ممکن است حجم حفره‌های ماده را اشغال کرده باشند، نمونه چندین ساعت در دمای بالا قرار می‌گیرد . دمایی که در آن به صورت روتین نمونه ها آب زدایی می شوند 120 درجه و به مدت 2 ساعت می باشد. 

در صورتی که دمای بالاتر یا پایین تری نیاز است لطفا با مسئول دستگاه هماهنگ نمایید. دقت کنید در صورتی که دمای پیشنهادی شما باعث آسیب به نمونه یا حصول نتایج نادرست شود، امکان آنالیز مجدد وجود ندارد .

در شکل زیر دستگاهی که وظیفه degassing نمونه را قبیل از انجام آنالیز بر عهده دارد را مشاهده می نمایید . 

 

 

آزمایشگاه بیم گستر تابان آماده ارائه خدمات  آزمون BET می باشد.


توجه : خواهشمند است قبل از ارسال نمونه های خود به آزمایشگاه تابان ، فرم مخصوص هر آنالیز را از بخش فرم ها دانلود نمایید و پس از تکمیل آن به همراه نمونه ها به آدرس آزمایشگاه ارسال نمایید .

 

مشخصات دستگاه BET

کمپانی سازنده  : BEL

مدل دستگاه : BELSORP MINI II

دستگاه گاززدایی : BEL PREP VAC II (حرارت دهی تحت وکیوم تا دمای ۴۵۰ درجه سانتیگراد)

کشور سازنده : ژاپن

نمونه جواب

یک نمونه جواب کامل که در آزمایشگاه تابان انجام شده در زیر آورده شده است .


آنالیز BET ، چهل نقطه ، نمودارهای جذب و واجذب ، BJH ، Langmuir ، t ، BET650,000 تومان

شرایط پذیرش نمونه