نانو ذره Fe3O4

 

نانو ذرات مگنتیت با فرمول Fe3O4 یکی از انواع اکسید آهن است که به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود در مقایسه با سایر نانومواد، توجهات زیادی را به خود جلب کرده است؛ این ماده کاربردهای گسترده ای در حوزه های مختلف دارد. روش های فیزیکی و شیمیایی متعددی برای تهیه نانوذرات مگنتیت وجود دارد. مگنتیت در ابعاد نانو دارای خاصیت سوپر پارامغناطیسی، نسبت سطح به حجم بالا و خاصیت زیست سازگاری است. به دلیل این ویژگی های ممتاز، نانوذرات مگنتیت در حوزه هایی نظیر طراحی کاتالیست برای واکنش های آلی، تصفیه ی آب و پساب از آلاینده هایی همچون فلزات سنگین و رنگ ها، تصویر‌برداری از بافت تومور، دارورسانی هدفمند و… مورد استفاده قرار گرفته اند.

بررسی اصالت نانو ذرات مگنتیت

با توجه به ورود افراد سودجو به بازار فروش مواد اولیه ، مواد اولیه نامرغوب و بی کیفیت در بازار ایران به وفور دیده می شوند . برای بررسی اصالت یک محصول تنها بررسی برچسب روی کالا و مشخصات مندرج در آن کافی نیست .

به علت آنکه اغلب فرآیند بسته بندی و پلمپ این مواد در داخل ایران صورت می پذیرد . به همین علت قبل از استفاده از این مواد لازم است اصالت این محصولات توسط آزمایشگاه آنالیز مواد بررسی شود .

آزمایشگاه آنالیز مواد بیم گستر تابان امکان بررسی سایز نانو ذرات Fe3O4 را با دستگاه SEM و فاز موجود در نمونه را با دستگاه XRD فراهم نموده است . همچنین امکان بررسی خلوص ماده با دستگاه XRF یا دستگاه ICP امکان پذیر است.