سطوح ابر آبگریز

سطوح ابر آبگریز کاربردهای گستردهای در صنعت ساختمان ، برق ، هوافضا ، صنایع دریایی، سطوح ضد یخ زدگی برای استفاده در بال هواپیما، سطوح ضد مه، سطوح خود تمیز شونده ، سطوح ضد رسوب و … دارند.

ايده سطوح آبگريز فرصت هاي زيادي را در زمينه ممانعت از خوردگي براي فلزات و آلياژها فراهم کرد. بر اساس خاصيت دفع آب آن ها، پوشش هاي ابرآبگريز يک متد مهم و موفق براي به تعويق انداختن تخريب لايه اکسيدي فلزات به وجود آوردند.

به هر مایعی که زاویه تماس آن بالای ۱۵۰ درجه و پسماند آن کمتر از ۱۰ درجه باشد، ابرآبگریز گفته می‌شود. ابرآبگریزی به اثر نیلوفر آبی اشاره دارد که در آن قطره‌های آب روی برگ‌های نیلوفر آبی سر می‌خورند و ذرات موجود روی سطح برگ را با خود حرکت می‌دهند بی‌آنکه روی سطح باقی بمانند.

بررسی سطوح طبیعی آبگریز نظیر برگ گیاه نیلوفر نشان می‌دهد که این سطوح از مواد چرب بخصوصی پوشانده شده است. علاوه بر این از زبری‌هایی در ابعاد میکرو و نانو نیز تشکیل شده‌اند. این دو عامل منجر به شکل‌گیری ابرآبگریزی (زاویه تماس سطح بالاتر از ۱۵۰ درجه) بر روی این مواد می‌شوند.

برای ایجاد سطوح مصنوعی ابرآبگریز ایجاد این دو عامل بر روی سطح ضروری است. در مطالعاتی که تا کنون صورت گرفته، برای ایجاد زبری از روش‌هایی همچون اچینگ، اکسایش، رسوب‌دهی الکتریکی، لایه‌نشانی، ماشین‌کاری به روش تخلیه الکتریکی با سیم و غیره استفاده شده است.

سطوح ابرآبگریز افزون بر صنایع تولید انرژی در ایجاد سطوح خود تمیزشونده، سطوح ضد یخ و سطوح ضد مه و موارد مشابه نیز کاربرد دارند. خاصیت فوق آبگریزی فلزات می‌تواند از خوردگی، آلودگی یا رسوب‌گیری آنها جلوگیری کرده و بر عمر تجهیزات ساخته شده بیفزاید.


در آزمایشگاه تابان امکان بررسی نمونه های ابرآبگریز با دستگاه زاویه تماس وجود دارد .برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید .