نانو ذرات TiO2

نانو ذرات اکسید تیتانیوم

یکی از اکسیدهای معدنی که در سالهای اخیر بسیار مورد استفاده قرار گرفته است، اکسید تیتانیوم می باشد که در مقیاس نانو به دلیل داشتن خواص فوق العاده و منحصر بفرد کاربردهای فراوانی پیدا کرده است. نانو ذرات اکسید تیتانیوم دارای خاصیت فوتوکالیستی هستند که مهمترین وجود این خاصیت در این ماده، قابلیت جذب اشعه فرابنفش است.

نانو ذره TiO2

نانوذرات دی اکسید تیتانیوم، کاربردهای متنوعی در اپتوالکترونیک، فتوولتائیک، سنسورها، پیل‌های سوختی، باتری‌ها، تصفیه آب و هوا از ذرات آلاینده و کرم‌های ضد آفتاب دارند.

کاربردهای ذکر شده، ناشی از خواص ویژه فیزیکوشیمیایی ذرات است که مرتبط با اندازه، مورفولوژی، نوع فاز و خواص بلوری نانوذرات می‌باشد.انواع نانو ذرات اکسید تیتانیوم در سه حالت شبکه ای روتایل، آناتاز و بروکیت وجود دارد.

در مقایسه بین این سه حالت آناتاز بیشترین فعالیت فوتوکالیستی را دارد و به لحاظ ترمودینامیکی روتایل پایدارترین فاز اکسید تیتانیوم در فشار معمولی بوده و دو فاز دیگر، فازهای نیمه پایدار این سیستم بشمار می روند.

در گذشته حالت روتایل فقط در تولید محصولات صنعتی استفاده می شد ولی امروزه آناتاز بیشترین کاربرد را در تولید محصولات صنعتی دارد .

بررسی اصالت نانو ذرات اکسید تیتانیوم

با توجه به ورود افراد سودجو به بازار فروش مواد اولیه ، مواد اولیه نامرغوب و بی کیفیت در بازار ایران به وفور دیده می شوند . برای بررسی اصالت یک محصول تنها بررسی برچسب روی کالا و مشخصات مندرج در آن کافی نیست .

به علت آنکه اغلب فرآیند بسته بندی و پلمپ این مواد در داخل ایران صورت می پذیرد . به همین علت قبل از استفاده از این مواد لازم است اصالت این محصولات توسط آزمایشگاه آنالیز مواد بررسی شود .

آزمایشگاه آنالیز مواد بیم گستر تابان امکان بررسی سایز نانو ذرات را با دستگاه SEM و فاز موجود در نمونه را با دستگاه XRD فراهم نموده است . همچنین امکان بررسی خلوص ماده با دستگاه XRF یا دستگاه ICP امکان پذیر است.